This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Okoliczne szczyty >> Czantoria Wielka

 

 

WIELKA CZANTORIA - USTROŃ

SZCZYT GRANICZNY MIĘDZY POLSKĄ A CZECHAMI  

 

 

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) - (Ustroń) szczyt graniczny między Polską, a Czechami oraz najwyższy szczyt czeskiej części Beskidu Śląskiego. Góra licznie odwiedzana już od początku XIX w. W 1904 roku wybudowano schronisko i wytyczono pierwsze szlaki turystyczne. Niezwykle popularna wśród turystów atrakcja. Na jej szczycie znajduje się widokowa polana przez której środek przebiega granica państwa. Po stronie czeskiej jest stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów z której można obejrzeć panoramę obejmującą prawie wszystkie szczyty Beskidu Śląskiego z ponad których wyłaniają się najwyższe szczyty Beskidu Wysokiego - Babia Góra, Pilsko, Romanka. Malowniczo przedstawia się widok na Beskid Śląsko-Morawski z jego najwyższym szczytem - Łysą Górą. Na północy rozpościera się panorama Ustronia na pierwszym planie i rozległy krajobraz Pogórza z Jeziorem Goczałkowickim. Pięknie przedstawia się też widok centrum Wisły i przylegających  dolin.

Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej linowa krzesełkowa z Ustronia Polany wybudowana w 1967 r. a zmodernizowana w 2007 roku. Dzięki temu Czantoria jest tłumnie odwiedzana przez turystów.

 

 

Na zboczach Czantorii tuż przy górnej stacji wyciągu znajduje się letni tor saneczkowy o dł. 710 m, sokolarnia, punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami.  

Kolej krzesełkowa na CzantorięLetni tor saneczkowy w Ustroniu na Czantorii 

Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi. W podszczytowych partiach góry po obu stronach granicy państwa znajdują się leśne rezerwaty przyrody - "Czantoria". Posiada ona dobrą infrastrukturę szlaków turystycznych. Można z niej dojść na Małą Czantorię, Soszów, Stożek oraz zejść do Nydka i Trzyńca. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Na Czantorię prowadzą szlaki: czarny z Goleszowa, niebieski z Ustronia, czerwony z Ustronia Polany i czerwony ze Stożka.

 

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła