This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Okoliczne szczyty >> Kubalonka

 

 

 PRZEŁĘCZ KUBALONKA

Przełęcz Kubalonka - widok na Wisłę Czarne

 

Przełęcz Kubalonka (761m n.p.m.)- przełęcz oddzielająca pasmo Stożka i Czantorii od pasma Baraniej Góry. Wiedzie przez nią najdogodniejsze szosowe połączenie pomiędzy dolinami Wisły i górnej Olzy. Kubalonka jest ważnym, gwarnym przez cały rok węzłem ruchu turystycznego łatwo dostępnym przez wybudowaną w latach międzywojennych drogę asfaltową z Wisły do Istebnej i Koniakowa oraz jej odgałęzienie prowadzące przez Szarculę do Wisły Czarnego.

 

 

Powyżej przełęczy, na stokach szczytu Kubalonka (830 m n. p.m.) znajduje się zespół narciarskich tras biegowych ze strzelnicą do biathlonu natomiast poniżej przełęczy przy szosie do Istebnej jest sanatorium dla dzieci z chorobami płuc wzniesione w 1937 r. Do zwiedzenia zabytkowy kościółek pw Świętego Krzyża z 1779 r. należący do zabytków leżących na Szlaku Archiektury Drewnianej którego wnętrza mieszczą zbiory ludowego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. W świątyni zachowała się również XVII-wieczna ambona i XVIII-wieczny barokowy ołtarz.

 

Na przełęcz wprowadzają zielone znaki szlaku z Nowej Osady. Tutaj również znajduje się początek czerwonego szlaku na Baranią Górę (odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego).

 

 

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła