This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Okoliczne szczyty >> Równica

 

RÓWNICA - USTROŃ JASZOWIEC

 

Równica (883 m n.p.m.) - (Ustroń Jaszowiec) jeden z popularniejszych szczytów górskich. Leży w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Oglądany z przeciwległych stoków - zarówno od strony Czantorii, jak i Błatniej - jawi się jako prawie idealnie równy zalesiony wał, wyniesiony nieco ponad resztę grzbietu. Przez Równicę przebiega granica Ustronia i gminy Brenna.  

 

 

 

 

Widok z RównicyUstroń - widok z Równicy 

 

Ustroń - widok z Równicy

 

Na podszczytowej polanie na wysokości (785 m n.p.m.) znajduje się schronisko górskie "Równica" utworzone w 1927 roku, które było drugi polskim schroniskiem w Beskidzie Śląskim i którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Czantorię Wielką (995m), Orłową(813m) i położony poniżej Ustroń. Na początku XX wieku góra była ulubionym miejscem ówczesnej elity. Równicę szczególnie upodobali sobie wojewoda śląski Michał Grażyński oraz prezydent RP Ignacy Mościcki.

 

W latach 1933-1934 powstała droga z Ustronia do schroniska, pnąca się malowniczymi serpentynami wybudowana przez tzw. Ochotnicze Drużyny Robotnicze, a następnie w  latach 1966-68 wybudowano asfaltową drogę umożliwiającą dostanie się na szczyt samochodem. Z tego względu Równica jest jedną z nielicznych gór w Polsce posiadająca całoroczny dojazd.

Powyżej schroniska znajduje się restauracja Zbójnicka Chata w odremontowanej 200 letniej chacie serwująca regionalne dania i napoje. Można skosztować góralskich specjałów jak kwaśnica czy placki z wyrzozkami. Poniżej schroniska również w przebudowanej chacie góralskiej z 1793 roku znajduje się druga regionalna restauracja Koliba pod Czarcim Kopytem, gdzie specjalnością  jest grzane piwo lub wino sporządzone wg XVIII - wiecznej receptury.

Na zachodnim stoku Równicy przy czerwonym szlaku do Ustronia znajduje się tzw. Kamień Ewangelików, kamienny ołtarz z wyrytym krzyżem i kielichem i datą 1654 - 1709. W miejscu tym odbywały się tajemne nabożeństwa w czasie kontreformacji. Obecnie odprawiane są tu leśne nabożeństwa.

Nazwa góry pochodzi od równego, prawie zupełnie poziomego odcinka grzbietu (na długości ponad 1 km) na południowy-wschód od szczytu.  

 

 

 

 

 Na Równicę prowadzą szlaki: czerwony z Ustronia (3,8 km - 1,40 h ), czerwony z Ustronia Polany (4,1 km - 1,35 h), niebieski z Trzech Kopców Wislańskich (9,4 km - 3 h ), zielony z Brennej (5 km - 1,55 h), żółty ze Skoczowa (12, km - 4 h ).

 

 

 

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła