This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Okoliczne szczyty >> Stożek Wielki

 

 

STOŻEK WIELKI - WISŁA 

 

Stożek Wielki (978 m n.p.m.) - po Wielkiej Czantorii i Kiczorach trzeci co do wielkości szczyt w paśmie Czantorii i Stożka.

 

 

 

 Przez sam szczyt biegnie od 1920 r. ( z przerwą w latach 1938-45) granica państwowa.

 

Na grzbiecie Stożka stoi jedno z najtłumniej odwiedzanych, a zarazem najstarsze schronisko turystyczne w Beskidzie Śląskim z 1922 roku. Z góry roztacza się piękny widok na Beskid Śląski. Po wojnie w 1946 roku zostało udostępnione turystom jako jedno z pierwszych w tej części polskich gór. W latach 1962-65 schronisko przeszło kapitalny remont, który zmienił nieco jego wygląd (zmieniono charakterystyczną linię okien) oraz zainstalowano elektryczne oświetlenie, centralne ogrzewanie i doprowadzono bieżącą wodę. Stoki Stożka  prawie w całości pokrywają lasy. Na zachodniej części głównie bukowe i bukowo-świerkowe i na wschodniej przeważnie świerkowe z domieszką buka. Na Stożku znajduje się węzeł pieszych szlaków na Kubalonkę, Czantorię, Soszów Wielki.  Leży na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego.

 

Nazwa Stożek pochodzi od kształtu góry, która ma formę dość regularnego stożka.

 

 

 Na Stożku na północno - wschodnim zboczu usytuowany jest Ośrodek Narciarski Stożek -mini stacja aktywnego wypoczynku. Kolej krzesełkowa czynna jest codziennie od 9 do 17.

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła