This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Atrakcje Wisły >> Warto zobaczyć

Atrakcje ciekawe miejsca w Wiśle 

 

 

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince:

 

27 września 2008 r., uroczyście otwarto skocznię narciarską w Wiśle Malince, nadając jej imię Adama Małysza. To było wielkie i wspaniałe wydarzenie. Skocznia niewątpliwie jest szansą na dalszy rozwój miasta. Podnosi jego atrakcyjność i przyciąga inwestorów. Jest też symbolem podziękowania dla Adama Małysza. Aby uhonorować jego zasługi dla miasta i Polski postanowiono nadać skoczni jego imię.

 Skocznia Narciarska w Wiśle   Wieża startowa dla skoczków

Widok z góry skoczi narciarskiej   Widok ze skoczni w Malince

           


 

Figura Adama Małysza z białej czekolady:

Figura jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP. Jest to najprawdopodobniej największa tego typu rzeźba na świecie.
 Wykonana została w 2001 r. z bloku białej czekolady o wadze 330 kg. 
Wymiary: wysokość 2,5 m, waga 180 kg
 W 2007 r. figura przeszła gruntowną renowację, którą wykonała firma Wedel w trakcie której uzupełniono drobne skazy oraz odgryzione ucho  mistrza. Wymieniono narty na nowe oraz dodano kryształowe kulę.

Czekoladowy Adam Małysz

 


 

Kaskady Rodła :

 

 

Biała Wisełka – Wisła Czarne.

To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Nazwę Kaskady Rodła otrzymały z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Wisły p. Jana Kropa 19 września 1987r. w 65 rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech. Była to organizacja utworzona przez ludność polską walczącą o zapewnienie Polakom praw mniejszości narodowej. Nie mogli oni posługiwać się znakiem godła polskiego, w związku z czym w 1933r. wprowadzili symbol rodła w stylizowanej formie odtwarzający bieg Wisły (z zaznaczeniem Krakowa) jako symbol łączności z macierzą oraz zjednoczenia ziem polskich.

Autorem znaku była Janina Kłopocka z Olesna, natomiast nazwę wymyślił Edmund Omańczyk z Opola, który z 15 Polakami spod znaku Rodła uczestniczył w uroczystości 65-lecia ZPwN zorganizowanych w Wiśle przez Towarzystwo Miłośników Wisły, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Opolskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe, PTTK o/Wisła.

Wysokość wodospadów na Białej Wisełce waha się od 0,5 – 5 m. Nachylenie koryta jest tu duże i wynosi od 8 do 10%. Dolne progi znajdują się w warstwach istebniańskich. Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły erozyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Zbocza jarów obok wodospadów porastają pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat. Pod nimi są piękne odnowienia naturalne świerka, jodły i buka

 


 

 Zbiornik na Jeziorze Czerniańskim - Zapora Wisła - Czarne:

 Zapora w Wiśle Czarne to niezwykle ważny obiekt dla Wisły. Budowany w latach 1968 – 1973 jako zbiornik wody pitnej łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki. Pełni funkcję gromadzenia wody dla Wisły, Ustronia i częściowo Skoczowa jak również zbiornika przeciwpowodziowego. Od czasu jej wybudowania Wisła nie jest zagrożona powodziami jakie nawiedzały miasto co kilka lat . Nie ma już takich sytuacji jak w 1958 roku , kiedy rozpoczęcie Tygodnia  Kultury Beskidzkiej zostałoprzesunięte o kilka dni ponieważ woda z rzeki wystąpiła z brzegów z zalała okolice amfiteatru i Placu Hoffa. Nie ma też takich sytuacji, że z powodu braku wody zamykano domy wczasowe. 
Wymiary: pojemność 4.941.000 m3, wysokość tamy 30 m, długość 280 m.
Tama oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy.

   

 


 

 Wieża Widokowa na Baraniej Górze :

 

 

 

Wieża widokowa na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Można z niej podziwiać krajobraz Beskidu Śląskiego. Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry. Wysokość wieży: 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach.
Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.
 

Wieża widokowa na Baraniej Górze
 

 

     


   

Zapora przy Domu Turysty PTTK

 Najpopularniejsz obiekt hydrytechniczny w Wiśle to tzw. zapora przy Domu Turysty PTTK 

Piękny, ośmiometrowy, sztuczny wodospad zbudowany został w latach 50- tych XX w. Spiętrza wody potoku Wisełka.

Znajduje się po prawej stronie przy głównej drodze jadąc od Wisły Centrum do Wisły Czarne. 

Wodospad przy Domu Turysty PTTK w Wiśle

 

 

 


    

 Wiadukty w Łabajowie i na Dziechcińce

 

 

 

Na ostatnim odcinku linni kolejowej Ustroń - Wisła Głębce wybudowano dwa wiadukty kolejowe, które są cennym przykładem międzywojennej archtektury inżynieryjnej na ziemi śląskiej. O dobrym wykonastwie i znakomitej myśli inżynieryjnej świadczy wiadukt w Wiśle Łabajowie o długości 122m .   

 

 Wiadkut kolejowy w Wiśle Łabajów   Wiadukt kolejowy w Wiśle Dziechcince

   

 

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła