Ścisłe Centrum Wisły stanowi Plac Bogumiła Hoffa oraz część ulicy 1 Maja .
Centralny punkt miasta - Plac Bogumiła Hoffa (wcześniej noszący imię doktora Michała Grażyńskiego) powstał w okresie międzywojennym, kiedy miasto zaczynało się stawać popularną miejscowością.
Został zaprojektowany jako ogród składający się z czterech kwater, poprzecinanych krzyżowo alejkami zbiegającymi się na środku przy tworzącej koło rabacie z kwiatami.Od tamtej pory wygląd placu trochę się zmienił.W chwili obecnej cały teren jest utwardzony, a w cieniu drzew, które od tamtego czasu urosły stoją ławeczki na których w upalny dzień można odpocząć. Jego otoczenie to budynki Urzędu Gminy i Poczty Polskiej, Dom Zdrojowy z restauracją biblioteka i kino.W pogodne dni możemy spotkać artystów wystawiających swoje obrazy oraz wyroby sztuki ludowej. Ekspozycje połączone są ze sprzedażą.
Z tego miejsca możemy rozpocząć zwiedzanie miasta.
W pobliżu placu znajduje się zabytkowy Kościół Ewangelicko - Augsburski Apostołów Piatra i Pawła, a naprzeciwko kościoła budynek starej szkoły z 1824 roku z wmurowaną tablicą poświęconą pamięci kompozytora Jana Sztwiertni oraz Muzeum Beskidzie w budynku XVIII w karczmy. Na jego tyłach znajduje gospoda regionalna Stara Karczma mieszcząca się w 75 letniej chałupie przeniesionej w 1984 roku z Jonidła serwująca regionalne potrawy. Drugim budynkiem za muzeum jest Galeria "U Niedzwiedzia".
W głębi za Domem Zdrojowym między Placem Hoffa, a rzeką Wisłą rozciąga się Park Kopczyńskiego. Dawniej nosił imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten nie duży teren parkowy to miejsce wypoczynku i rekreacji dla wielu turystów odwiedzających Wisłę. Znajduje się tu duży plac zabaw dla dzieci. a w okresie letnim w południowej części parku rozstawia swoje karuzele Wesołe Miasteczko.Wzdłuż rzeki biegnie alejka spacerowa którą możemy dojść do Hotelu Gołębiewski.
W Parku Kopczynskiego znajduje się również boisko oraz wiślański amfiteatr mieszczący 2,5 tys.widzów.
Całe lato w amfiteatrze odbywają się liczne imprezy cykliczne, które na stałe wpisały się w kalendarz wiślańskich imprez. Należą do nich:Lato z Filharmonią, Koncerty Orkiestr Dętych, Dni Muzyki Organowej, Weekend z Wiślaczkiem, Dni Wisły, Beskidzki Piknik Country, Rajd pojazdów Zabytkowych, Samochodowy Rajd Wisły.
Najstarszą,największą i najbardziej znaną imprezą folklorystyczną w Polsce i Europie jest organizowany na wzór przedwojennego Święta Gór Tydzień Kultury Beskidzkiej.
Pierwszym spotkaniem górali beskidzkich z wczasowiczami było Święto Gór zorganizowane w sierpniu 1938 roku.Wtedy też odsłonięto pomnik Żródła Wisły, a uroczystości zaszczycił swoją obecnością prezydent RP Ignacy Mościcki. Niestety II wojna światowa przerwała planowane coroczne spotkania folklorystyczne. Wznowienie imprezy tym razem pod nazwą Tydzień Kultury Beskidzkiej odbyło się w roku 1964. Przy tej okazji otwarto w Wiśle Muzeum Beskidzie. Imprezę uświetniają zespoły z całego świata.
W Wiśle Centrum znajduje się również kompleks skoczni narciarskich, który wykorzystywany jest do szkolenia zawodników z miejscowego klubu Wisła Ustronianka. Odbywają się tam zawody o charakterze lokalnym.
Pierwotne Centrum Wisły leżało w okolicach dzisiejszego kościoła rzymsko - katolickiego P.W.Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (obecnie ul. Lipowa) i terenu dworca PKS w miejscu jeszcze do dziś zwanym ,,Piła" lub ,,Na Pile". To tu u podnóża góry Bukowa w wyniku wykarczowania lasu nad rzeką na tzw. Wielkiej Łące powstawały pierwsze gospodarstwa, młyn i tartak. To tu osiedlali się pierwsi wiślanie.
Z Wisły Centrum warto udać się do Wisły Malinki, gdzie można zobaczyć nowo powstałą Skocznię Narciarską im. Adama Małysza, wjechać wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni oraz z okien wieży widokowej podziwiać roztaczające się piękne widoki,a w kawiarni napić się herbaty lub kupić jakąś pamiątkę. Po zwiedzeniu skoczni można pojechać do Wisły Czarne, gdzie w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki wybudowana jest zapora - zbiornik wodny zwany Jeziorem Czerniańskim. .
W pobliżu jeziora znajduje się jeszcze jedno miejsce warte zobaczenia - Rezydencja Prezydenta RP.