Beskid Śląski na terenie, którego położona jest Wisła to idealne miejsce na oderwanie się od codzienności i spędzenie swojego wolnego czasu poza domem. Rześki, górski klimat, piękne krajobrazy, wygodne położenie sprzyjają wypoczynkowi w Wiśle latem i zimą. Prężnie rozwijająca się baza noclegowa, którą stanowią liczne pensjonaty, pokoje gościnne, apartamenty w Wiśle, kwatery prywatne i hotele sprawiają, że wybór miejsca na noclegi w Wiśle jest bardzo duży. Wisła dysponuje licznymi szlakami turystycznymi oraz innymi atrakcjami, które nie pozwolą nudzić się turystom odwiedzającym Wisłę. Koniecznie zobacz atrakcje Wisły.
Wiele osób planuje, gdzie spędzić swój wolny czas i na miejsce swojego wypoczynku często wybiera wyjazd w góry. Ale co zrobić jeżeli nie możemy wybrać się na dłuższe wczasy w górach? Alternatywą niech będzie krótki urlop czy weekend w Wiśle.
Co warto zwiedzić w Wiśle mając do dyspozycji tylko dwa dni ? Poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca w Wiśle, które warto zobaczyć.
Wisła od dawna była znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, ale sławę i aktywny rozwój zawdzięcza również najsłynniejszemu skoczkowi narciarskiemu Adamowi Małyszowi. Jeśli jesteś fanem Adama Małysza koniecznie musisz zobaczyć:
Czekoladowa Figura Adama Małysza - Wisła Centrum
Dzieło członków Stowarzyszenia Cukierników RP. Figura z białej czekolady o wymiarach 2,5 m wysokości i wadze 180 kg została wykonana w 2001 r. Sześć lat później przeszła renowację podczas której uzupełniono m.in. nadgryzione ucho mistrza oraz wymieniono narty i dodano kryształową kulę. Aby lepiej zapobiec uszkodzeniom umieszczono ją w szklanej gablocie.
Skocznia im. Adama Małysza - Wisła Malinka
Skocznia na której wieżę można wjechać wyciągem krzesełkowym to jeden z punktów widokowych w Wiśle. U góry mozna poczuć się jak skoczek. W kawiarni, która w czasie zawodów jest poczekalnią dla skoczków można napić się herbaty i zakupić drobny upominek.
Otwarta została 27 września 2008 r. podczas Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej na igelicie. Jako symbol podziękowania i uhonorowania zasług najlepszego polskiego skoczka dla miasta i Polski otrzymała imię Adama Małysza.
Galeria "Sportowe Trofea Adama Małysza" - Wisła Oaza
Galerię mieszczącą się w Wiśle Oazie przy ulicy 1 Maja 48a przy rondzie, obok stacji benzynowej koniecznie trzeba odwiedzić. Można w niej zobaczyć najcenniesze trofea sportowe zdobyte przez najlepszego polskiego skoczka jakim niewątpliwie jest Adam Małysz. Zbiór eksponatów jest imponujący.
Ceny biletów: 5 zł -normalny , 3- zł ulgowy, 2,5 zł- grupy zorganizowane szkolne , dzieci do lat 3 bezpłatnie.
Zapora - zbiornik na Jeziorze Czerniańskim - Wisła Czarne
Jezioro Czernianskie to sztuczny zbiornik wody pitnej wybudowany w latach 1968 - 1973. To tutaj spotykają się dwa potoki : Biała i Czarna Wisełka, które płynąc dalej łączą się w Wiśle Nowa Osada z potokiem Malinka dając początek najdłuższej polskiej rzece - Wiśle.
Tama oprócz swoich funkcji użytkowych - gromadzenia wody dla Wisły, Ustronia i częściowo Skoczowa jak również zbiornika przeciwpowodziowego, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy.
Kaskady Rodła
Jeżeli mamy dosyć czasu to odwiedzając jezioro Czerniańskie możemy zboczyć trochę z drogi i obejrzeć Kaskady Rodła. W pobliżu biegnie bowiem niebieski szlak na Baranią Górę, przy którym znajduje się najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów.
Zapora przy Domu Turysty PTTK
W Wiśle Czarne znajduje się również piękny ośmiometrowy, sztuczny wodospad, który spiętrza wody potoku Wisełka jednocześnie stanowiący zaporę przeciwrumowiskową.
Rezydencja Prezydenta RP i kaplica pw. św. Jadwigi Śląskiej
Rezydencja Prezydenta RP jest skarbem narodowym: akcentuje i uwydania zwrotny moment w historii Śląska. Wybudowana została w latach 1929 - 1931 na stokach Zadniego Gronia jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa. W skład Zamku oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny, funkcjonujący od początku jako budynek gospodarczy oraz drewnina kaplica pw.św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji w 1909 roku. Zamek wyrósł z potrzeby ducha polskiego w rzeczywistości polskiej po 1918 r - miał być symbolem siły i nowoczesności odrodzonego państwa polskiego.
W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w Warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu. Uchwałą Prezydium Rady Ministrów z dnia 30.grudnia 1930 r. nadano Zamkowi wybudowanemu w Wiśle przez Skarb Śląski na obszarze byłej Komory Cieszyńskiej charakter gmachu reprezentacyjnego i przekazano go do użytku Prezydenta RP i jego nastepców.