This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Wisła / O Wiśle

Miasto Wisła
         
 O Wiśle  

   Wisła, to piękna  miejscowość turystyczno-wypoczynkowa leżąca w górach Beskidu Śląskiego, który jest częścią Karpat Zachodnich.   

     Miasto, zwane Perłą Beskidu znajduje w środkowej części pasma Beskidu w województwie śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają dwa potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą najdłuższą  rzekę w Polsce - Wisłę.  Miasto ma powierzchnię 110 km2 i liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Charakteryzuje się luźną zabudową. Jest miejscowością bardzo rozległą. W jej skład wchodzi szereg przysiółków rozsianych w dolinach okolicznych potoków oraz wzdłuż koryta rzeki. Wiele zabudowań mieszkalnych i letniskowych usytuowana jest więc poza centrum w bocznych dolinach. Największe dzielnice Wisły to: Malinka, Nowa Osada, Czarne, Gościejów, Głębce, Łabajów, Jawornik, Partecznik, Jarzębata, Dziechcinka. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej - szczyt Baraniej Góry (1220m n.p.m.) Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. w w rozszerzeniu doliny rzeki Wisły w trójkącie wyznaczonym przez góry Bukowa, Kamienny i Wierch Skolnity. W krajobrazie dominują łąki na zboczach gór, górskie potoki i lasy które stanowią 75% powierzchni miasta. Dolinę, w której leży miasto, otaczają malownicze góry Beskidu Śląskiego.  Od strony zachodniej Wisłę otacza pasmo Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m.) i Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.) stanowiące granicę z Czechami. Na wschodzie grzbietami Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), Zielonym Kopcem (1154 m n.p.m.) i Malinowską Skałą (1152 m n.p.m.) Wisła graniczy z gminami Milówka, Radziechowy-Wieprz i Lipowa. Od gminy Istebna Wisłę na południu oddziela niewysoki grzbiet Beskidu (824m n.p.m.) i Szarculi (803m n.p.m.) wraz z przełęczą Kubalonka (761 m n.p.m.)  Od północy góry Malinów(1117 m n.p.m.) i Trzy Kopce Wiślańskie (803m n. p.m.) oraz  Przełęcz Salmopolska (934m n.p.m.) oddzielają Wisłę od Szczyrku, Brennej i Ustronia.


  Wisła to miasto na każdą porę roku. Jej piękne położenie, rześki górski klimat, malownicze krajobrazy i liczne atrakcje zachęcają do wypoczynku i sprawiają, że od prawie 100 lat Wisła jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w południowej Polsce. Jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno latem, jak i zimą.  

Szczególnie zapraszamy do obejrzenia Atrakcji Wisły

 

Poniżej " Wisła z lotu ptaka"

 

  

  

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła