This is alternative content.

translate.google.com:

Wisła >> Wycieczki >> Wycieczki po wiślańskich szlakach

 

 

Pięknie położona Wisła ze wszystkich stron otoczona jest mniejszymi i większymi szczytami górskimi. Okolice świetnie nadają sie do uprawiania turystyki pieszej. Liczne szlaki turystyczne, których w Wiśle jest około 150 km pozwalają zwiedzić miasteczko i okolice podziwiając wspaniałe górskie krajobrazy. Poniżej przedstawiamy propozycje na wycieczki w góry wiślańskimi szlakami turystycznymi w najciekawsze miejsca w Wiśle.

TRZY KOPCE WIŚLAŃSKIE 810 m n.p.m. - ciekawy, jeden z piękniejszych punktów widokowych

Początek szlaku rozpoczyna się w Wiśle Uzdrowisku przy dworcu PKP, ale mieszkając w Willi Cyprys wycieczkę można zacząć na ulicy Olimpijskiej. Idąc żółtymi znakami szlaku wejście na Trzy Kopce Wiślańskie zajmie około 1h i 30 minut. Bardzo widokowe miejsce. Na szczycie roztacza się urzekający widok między innymi na Skrzyczne, Równicę na masyw Czantorii, dolinę Brennej Leśnicy i wiele innych pasm górskich. Zejść możemy tą samą trasą w ciągu 1h lub  podążając dalej żółtym szlakiem zejść doliną Gościejowa. Jednakże trasę tą polecamy tylko przy ładnej pogodzie, gdyż jest dość stroma i kamienista. Lepiej dojść do Smrekowca, gdzie rozpoczyna się zielony szlak przez Czupel do Wisły Nowa Osada, gdzie wychodzimy przy głównej drodze przy ulicy Wyzwolenia. Dalej idąc wzdłuż rzeki Wisły idziemy w kierunku Wisły Centrum dochodząc do mostu na Oazie.

Ze szczytu Trzech Kopcy Wiślanskich możemy dalej kontynuować swoją wędrówkę idąc do Przełęczy Salmopolskiej. Wracamy autobusem do Wisły.

Trzy Kopce Wiślańskie - widok 

 STOŻEK WIELKI 978 m n.p.m. przez  STOŻEK MAŁY 843 m n.p.m.

Szlak na Stożek Wielki rozpoczyna się się w Wiśle Dziechcince przy stacji PKP. Mieszkając w Willi Cyprys zaczynamy wycieczkę dochodząc do ronda na Oazie, a następnie idąc w kierunku Wisły Dziechcinki wchodzimy na żółty szlak, którym idziemy około1h i 45 minut dochąc do Stożka Małego. Dalej szlak żółty łączy się za szlakiem czerwonym i w ciągu 30 minut dochodzimy do Stożka Wiekiego. Zejść można tą samą trasą  lub:

-schodząc początkowo tą samą trasą żółtym szlakiem po drodze odbić na zaczynający się na szczycie góry Kobyla Sałasz niebieski szlak w kierunku Wisły Dziechcinki. Schodząc mijamy po drodze Krzokową Skałę, która jest pomnikiem przyrody. Zejście niebieskim szlakiem zajmie około 1h i 15 minut.

-wrócić się w kierunku Stożka Małego zielonym szlakiem i zejść na Wisłę Łabajów (1h 15 minut) po drodze mijając starą skocznię narciarską i wiadukt kolejowy w Wiśle Łabajowie.

Stożek Wielki - widok zimą

STOŻEK WIELKI 978 m n.p.m. przez PRZEŁĘCZ ŁĄCZECKO 766 m n.p.m. i KICZORY 990 m n.p.m.

Początek trasy zaczyna się przy stacji PKP Wisła Głębce. W tym miejscu rozpoczynają się zielony i niebieski szlak na Stożek, my pójdziemy niebieskim szlakiem do Przełęczy Łączecko. Zajmie to nam około 1h 15 minut, następnie kierujemy się na Kiczory czerwonym szlakiem. Po około 45 minutach docieramy na szczyt Kiczorów. Łączą się tutaj ze sobą szlaki czerwony z Baraniej Góry oraz zielony i żółty z Istebnej. Podążając za znakami szlaków w kierunku Stożka po 15 minutach mijamy grzyby skalne (piaskowiec istebiański). Potrzebujemy kolejnych 15 minut na dotarcie do schroniska na Stożku Wielkim. Zejść możemy albo zielonym szlakiem na Wisłę Łabajów albo podążając żółtym i czerwonym szlakiem na Stożek Mały a stamtąd żółtym szlakiem do Wisły Dziechcinka.Wychodząc przy rondzie na Oazie do Willi Cyprys mam pół kilometra.

Grzyby Skalne-między Krykawicą a Kiczorami

SOSZÓW WIELKI 886 m n.p.m. doliną Jawornika 

Początek trasy zaczyna się przy stacji PKP Wisła Uzdrowisko. W tym miejscu rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny biegnący początkowo ul.Lipową, a następnie miedzy zabudowaniami doliny Jawornika. Wejście niebieskim szlakiem trwa około 2h i 15 minut i dochodzimy do schroniska na Soszowie. Żeby dostać się na szczyt potrzebujemy jeszcze 15 minut idąc czerwonym szlakiem w kierunku Stożka i Cieślara. Szlak wiedzie wśród rozciągających się wokół malowniczych krajobrazów. Na szczycie piękna panorama na Czantorię Wielką, Równicę, Skrzyczne i Stożek Wielki. Zejść możemy tą samą trasą lub idąc dalej czerwonym szlakiem fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego na Stożek Mały (przez Cieślar). Następnie szlakem żółtym schodzimy do Wisły Dziechcinki i wychodząc przy rondzie na Oazie kończymy wycieczkę i udajemy się na kwaterę do Willi Cyprys.

Soszów- widok na dolinę Jawornika

 BARANIA GÓRA 1220 m n.p.m.

Na szczyt Baraniej Góry wiodą liczne szlaki. My proponujemy trasę rozpoczynającą w dolinie Czarnej Wisełki, a kończącą się w dolinie Białej Wisełki. Idąc wraz z tablicami ścieżki Przyrodniczo-Leśnej na Baranią Górę najpierw czarnym szlakiem (1h 15 minut), a potem szlakiem czerwonym po 30 minutach docieramy do schroniska na polanie Przysłop. Możemy tutaj chwilę odpocząć przed wyruszeniem na najwyższy szczyt Wisły. Potrzebujemy jeszcze około 1h i 15 minut na dotarcie na szczyt Baraniej Góry, na której znajduję się wieża widokowa. Z wieży możemy podziwiać krajobraz Beskidu Śląskiego, a przy dobrej widoczności zobaczymy Małą Fatrę na Słowacji i Tatry.  Schodzimy szlakiem niebieskim w kierunku Wisły Czarne.  Zejście zajmie nam około 1h 30 minut, po drodzę mijamy dalsze tablice ścieżki dydaktycznej oraz Kaskady Rodła zwane wodospadami Białki. 

Kaskady Rodła na Białej Wisełce

 

KUBALONKA 761 m n.p.m.

Trasa żółtego szlaku turystycznego na Kubalonkę rozpoczyna się na stacji PKP Wisła Głębce. Wejście żółtym szlakiem trwa około 1h 20 minut a następnie szlakiem czerwonym 15 minut. Kubalonka jest węzłem szlaków turystycznych. Do wyboru jest kilka opcji jak kontunuować swoją wycieczkę dalej. Z Przełęczy Kubalonka można dojść szlakiem:

- czerwonym na Stożek Wielki w ciągu 2h,

- czerwonym potem czarnym i niebieskim na Przysłup w ciągu 2h 30 minut,

- czerwonym potem czarnym i niebieskim na Baranią Górę w ciągu 3h 30 minut,

- niebieskim do Istebnej w ciągu 3h,

- zielonym do Wisły Głębce w ciągu 1h.

 

 

  • Noclegi Wisła centrum
  • Tanie noclegi w Wiśle
  • Wisła pokoje gościnne
  • Pokoje Wisła tanio
  • Tanie apartamenty Wisła